Viešnagė Trakų krašte

Rasa Griškevičienė

Kupini šviesių įspūdžių, malonaus bendravimo akimirkų ir geros nuotaikos, sugrįžo ukmergiškiai bibliotekininkai iš linksmos, turiningos, šokoladu pagardintos vasaros kelionės po Trakų rajoną. Kolegos seniai kvietė į svečius, dar ne visi buvome aplankę Angelų kalvą Trakuose, kurioje jaukiai įsikūręs ir bibliotekininkus globojantis Angelas. O ir proga puiki pasitaikė: sveikindami viešosios bibliotekos 100 metų jubiliejaus proga, rajono savivaldybės vadovai dovanojo mums kelionę, pasiūlę patiems pasirinkti maršrutą. Jį derino dvi kolegės, studijų metų kursiokės – Trakų Danguolė ir Ukmergės Virginija, o joms entuziastingai ir vienbalsiai pritarė pilnutėlis rajono bibliotekininkų autobusas.
Lentvario miestą labiausiai prisimenu iš studijų metų, kai, grįždami namo, traukiniu iš Vilniaus riedėdavome pro šį miestą į Šiaulius. Bet niekada taip ir nebuvau iš to traukinio išlipusi Lentvaryje. O, pasirodo, be reikalo. Nes traukiniai, garsiojo geležinkelio Peterburgas – Varšuva statyba turėjo ypač daug įtakos ir šio miesto augimui, ir sparčiai daugėjančių gyventojų įkurtuvėms…
Teisingai sakoma: geriau vėliau, negu niekad. Kad ir beveik po pusšimčio metų.
Kelionės metu stabtelėję Lentvaryje, patraukėme į reto grožio šventovę – Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapijos bažnyčią. Mus pasitikęs parapijos klebonas kunigas Gintaras Petronis juokavo, kad suspėjome pačiu laiku. Liepos 10-oji jam paskutinė darbo diena šioje parapijoje, kunigas paskirtas Santaros klinikų kapelionu ir nuo šiol dirbs šios gydymo įstaigos koplyčioje. Prisipažino, jog Ukmergė jam itin artimas kraštas: jis – iš čia kilusio monsinjoro Alfonso Svarinsko giminaitis, buvusio Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios klebono Petro Purlio pusbrolis.
Projektuota žinomų italų architektų tuomet madingu neoromaniniu stiliumi, Milano Santa Maria delle Grazie bažnyčios pavyzdžiu, pastatyta Lentvario dvaro savininkų grafo Vladislovo Tiškevičiaus ir jo žmonos Marijos Kristinos Liubomirskos iniciatyva, bažnyčia sužavėjo didingumu, meno kūriniais ir savo istorija, kurią su didele meile, pagarba šventovei ir ne mažesne intriga papasakojo kunigas Gintaras. Žinantis daugybę įdomiausių detalių apie bažnyčios statybą, jos sienų dekoravimą, skliautus puošiančius piešinius, akmenėlių mozaiką, simbolius, užrašus, jų prasmę. Su šypsena kunigas prisiminė, kaip stebėjosi neseniai čia viešėjęs profesorius Vytautas Landsbergis, girdi, nežinojęs, kad visai šalia Vilniaus yra tokia graži bažnyčia!
Lyg norėdama padėkoti už gražų pasakojimą ar atsisveikinti su visų mylimu dvasininku, 80-metė lentvariškė tą rytą atnešė jam į bažnyčią pintinėlę braškių… Ukmergietiškų lauktuvių kunigui Gintarui atvežėme ir mes –kepalėlį Laičių bibliotekininkės Vandutės keptos duonos ir kibirėlį medaus.
Angelų kalva vadinama Trakų „Kryžių kalnu“, atsiradusi minint Lietuvos Tūkstantmečio bei Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos 600 metų jubiliejų. Kalvą puošia beveik pusšimtis didingų angelų – iš ąžuolo drožtos skulptūros bei koplytstulpiai. Jie simboliškai įamžina žmonijos ar krikščioniškąsias vertybes: Gyvybę, Taiką, Tiesą, Meilę, Sveikatą, Pasiaukojimą, Viltį, Dėkingumą, Džiaugsmą, Dvasios ramybę… Savo Angelą sargą čia turi mokytojai, kariškiai, žurnalistai ir kitų bendruomenių atstovai. Trakų viešosios bibliotekos direktorės Danguolės Banevičienės iniciatyva ant kalvos iškilo ir bibliotekininkus sergėjantis Angelas, kurio skulptūrai lėšas rinko visos Lietuvos bibliotekos.
Neseniai 80 metų jubiliejų atšventusi Lentvario miesto biblioteka – pati didžiausia ir moderniausia Trakų rajone, įkurdinta modernizuotame buvusio kino teatro pastate. Matyt, neatsitiktinai ji įsikūrusi Klevų alėjoje – vienoje iš pačių seniausių miesto gatvių. Kai šalia nutiesto geležinkelio kadaise ėmė formuotis gyvenvietė, pačios pirmosios atsirado Konduktorių gatvė ir Klevų alėja. Ir net Lentvario herbe vaizduojami trys auksiniai klevo lapai raudoname fone.
Po šviesias, jaukias, modernias savo rūmo patalpas lydėjusi bibliotekos vedėja Dalia Bagdžiuvienė sudomino ir mus kolegų vykdytu projektu „Keliauk po Lentvarį su virtualiais knygų herojais“, kurio tikslas – orientacinis žaidimas, skatinantis vaikus ir paauglius domėtis supančia aplinka, savo miesto istorija, lankytinais objektais. Derinant šiuolaikines technologijas ir skaitymą. Programėlės „Atrask Lentvarį“ visai šeimai skirtas interaktyvus maršrutas kvietė aplankyti dešimt objektų – grafo Tiškevičiaus dvarą, miesto užrašą, Graužio ežerą, Klampynę, geležinkelio stotį, Šeimos parką bei kitus, kur keliautojų laukdavo animuoti knygų personažai ir įdomios užduotys, informacija apie minėtąją vietovę.
Retro stiliaus šokoladinėje „AJ Šokoladas“ ukmergiškiai dalyvavo saldžioje edukacijoje – gamino gardėsius iš šokolado, riešutų ir džiovintų vaisių, susipažino su įmonės gaminama produkcija: daugiau nei 150 saldainių rūšių, tortais, šokoladukais, keksiukais, įvairaus skonio ledais, aromatinga arbata… Niekas neliko abejingas šokoladinei skonio magijai. Fantastiškų įspūdžių pažėrė ir šokolado skulptūrų muziejus. Spėjome susipažinti ir su karaimų kulinariniu paveldu, ragaudami bene populiariausią šio krašto patiekalą – kibinus.
Viešnagės metu lankėmės ir Trakų viešojoje bibliotekoje. Širdingai dėkojame jos direktorei Danguolei, Lentvario miesto bibliotekos vedėjai Daliai ir visiems mieliems šio krašto kolegoms už svetingumą, jaukią bičiulystę ir malonius prisiminimus.

Viktoro Urazovo nuotraukos.

Daugiau nuotraukų – Facebook paskyroje

array(1) { [5]=> string(10) "2024-04-30" } array(1) { [5]=> string(87) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/literaturine-ekskursija-vlado-slaito-keliais-2/" } array(1) { [5]=> string(56) "Literatūrinė ekskursija „Vlado Šlaito keliais…“" }