Ukmergės biblioteka sėmėsi patirties knygrišystės srityje

Kristina Darulienė

Vaikų literatūros ir edukacijų skyriaus

vyriausioji bibliotekininkė edukacinei ir projektinei veikai

 

2024 m. birželio 3-7 d. vyko kūrybinės dirbtuvės „LDK rankraštinė knyga: Trakų pilies teismo knygų įrišai šiuolaikiškai“, kuriose dalyvavo Ukmergės bibliotekoje edukatorė. Turininga programa buvo suplanuota Trakų istorijos muziejuje. Savaitę vykusiuose užsiėmimuose buvo mokomąsi surišti knygas naudojant istorinius knyrišystės būdus bei marmuravimo technikos, kuri buvo plačiai naudojama senosiose knygose. 

Knygrišystės meno paslaptimis dalinosi  lektoriai Rimas Supranavičius ir Sigitas Tamulis, o marmuravimo technikos mokė lektorė Aušra Lazauskienė. Šalia praktinių užsiėmimų sužinojome daug istorinių konteksto, turėjome galimybę pasivaikščioti po Trakų pilis ir susipažinti su ekspozicijomis lydimi profesionalių gidų. 

Patirti savaitę trukusios bendrystės rišant knygas, liečiantis prie autentiškų medžiagų ir įrankių buvo pakviestas ratelis kultūrinininių iš įvairių įstaigų: Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus bibliotekos, Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekos, Nacionalinės nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Prano Gudyno restauravimo centro, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus, Trakų istorijos muziejaus ir Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos. 

Buvo labai įdomu sužinoti apie LDK knygas, technikas, įrankius, medžiagas, susipažinti su kunigaikščių ir didikų ekslibriais, superexlibriais. Buvo demontruojamos skaidrės su išlikusiomis Ukmergės teismo knygomis (1564-1795 m., 1597 m. 1603 m.), kuriose  matyti, kad meistro būta labai nagingo…

Marmuravimo (ebru) technika taip pat buvo labai įdomi; sužinojome apie skirtingus raštus, išmokome juos atpažinti, priskirti konkrečiam laimečiui, suvokti, koks gali būti marmuravimo technikos panaudojimas knygose ir ne tik… 

Knyga šiais laikais išgyvena savotišką transformacijos laikotarpį. Pasisotinus šiuolaikinių technologijų dizainu, senoviniai amatai išgyvena savotišką renesansą. Tikri, rankomis kurti dalykai iš nišų keliauja į šiandienos pasaulį ir tarpsta šiuolaikinėje visuomenėje… Nepaprastai smagu, kad vis dar yra retų profesijų ir technologijų vienetiniai saugotojai ir kad vyksta žinių perdavimas idant ateities kartos vertintų tai, kas yra neįkainojama…

Dėkojame už suteiktą galimybę mokytis Trakų istorijos muziejui! 

 

array(2) { [1]=> string(10) "2025-03-29" [2]=> string(10) "2025-03-25" } array(2) { [1]=> string(54) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/seimadienis-4/" [2]=> string(62) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/ukmerges-knygu-klubas/" } array(2) { [1]=> string(12) "Šeimadienis" [2]=> string(29) "„Ukmergės knygų klubas“" }