„Tautiškumo dienos: etninis pažinimas“

Genė Vaitkūnienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Šventupės padalinio vyresnioji bibliotekininkė

2023.09.05

Etninės kultūros globos programos projekto „Tautiškumo dienos: etninis pažinimas“ tikslas – skatinti gyventojus domėtis lietuvių tautiniu identitetu: kalba, istorija, tautiniu kostiumu. Šiuos tikslus nuolat sau kelia bibliotekų ir kultūros darbuotojai.

Todėl neatsitiktinai Šventupėje buvo surengtas seminaras „Tautinis kostiumas vakar ir šiandien“, į kurį susirinko rajono bibliotekininkai, Vidiškių seniūnijos kultūros darbuotojai, vietos bendruomenės atstovai. Įdomią paskaitą seminaro dalyviams skaitė daugelio knygų autorė, sertifikuota tautinių kostiumų kūrėja Diana Tomkūnienė. Pranešėja pateikė įdomių, iš muziejų ekspozicijų, tautinių drabužių pagal regionus nuotraukų, apibūdino ano laikmečio moterų dėvimas detales – sijonus, prijuostes, marškinius, galvos apdangalus ir apavą. Pateikė moters ir vyro, gyvenusių Ukmergėje tapytą paveiklą, aptarė jų drabužius. Pabrėžė, kokią reikšmę turėjo galvos apdangalas, kad tik turinčios berniuką (sūnų) moterys galėjo keisti kitą galvos apdangalą, o mergaitės galėjo nešioti vainikėlį ar skarelę. Taip pat pateikė daug naudingos informacijos apie juotsas, jog jos buvo rišamos ant liemenės, kaip siūvami marškiniai ar drabužiai nuotakai, pamergėms. Viešnia Švetupės bibliotekai padovanojo labai vertingas savo, kartu su bendraautore Asta Vandyte, išleistas knygas. Tarmiškas pasakas sekė Janė Giedraitienė ir Genovaitė Lobienė. Su lektore apie tautinį kostiumą diskutavo kultūros darbuotojos, ruošiančios folkloro kolektyvą „Ulyčia“ apžiūrai į dainų šventę.

Susirinkus visoms kolegėms draugėn, pasitaikė gera proga paminėti Šventupės bibliotekos 50-metį. Jam ir buvo skirta antroji renginio dalis, kuriai kūrybinių sveikinimų palinkėjo didelė viešosios bibliotekos bendruomenė. Daivos Šermukšnienės ir Linos Šeškuvienės daina, sveikinimo žodžiai, dovanos, žolelių arbata su pačių pagamintais skanumynais… Kolegės iš renginio išsivežė šiltus įspūdžius ir kiekvienai su meile bibliotekininkės nuveltus knygų skirtukus.

array(0) { } array(0) { } array(0) { }