Susitikimas su knygų autore Asta Kupčinskaite-Rykliene ir puodelių parodos atidarymas

Žaneta Pakulnienė
Vartotojų aptarnavimo skyriaus 
vyriausioji bibliotekininkė

Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti. 

J. Jablonskis

Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose, lietuvių bendruomenėse užsienyje minimos Lietuvių kalbos dienos. Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje. Ši graži idėja padeda įprasminti gimtosios kalbos svarbą mūsų gyvenime. Šiais laikais kiekviena tauta siekia išsaugoti savo kalbą kaip vieną iš svarbiausių tautos ypatybių.

Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje taip pat paminėjome Lietuvių kalbos dienas. Skatindami domėjimąsi gimtąja kalba, siūlėme bibliotekos lankytojams pagilinti žinias ir gebėjimus kalbos kultūros, literatūros ir tautosakos srityse, dalyvaujant viktorinoje „Gimtoji kalba – tarsi švyturys“. Ukmergiškiai dalyvavo ir susitikime su mūsų kraštiete, humanitarinių mokslų daktare, lituaniste Asta Kupčinskaite-Rykliene. Susitikimo metu autorė kalbėjo apie lietuvių kalbą, jos savitą grožį, pristatė savo naujausią knygą „Tarkų pilis“ ir parodą „Pasaulio kalbos arbatos puodelyje“. Tai – pirmoji Astos puodelių kolekcijos paroda. Iki šiol jais galėjo grožėtis tik artimieji, draugai ir bičiuliai. Ukmergėje gimusi ir čia mokyklą baigusi Asta Kupčinskaitė-Ryklienė yra knygų, mokslinių straipsnių rinkinių ir žodynų autorė, daugiau kaip 20 metų vadovauja savo įkurtam Kalbos ir komunikacijų centrui ir turi netikėtą hobį – renka puodelius. Anot autorės, dalis žmonių turi visą tuziną puodelių, o kitiems tereikia vieno vienintelio, pačio mylimiausio ir brangiausio. Kolekcijos rinkimas prasidėjo nuo seniausio ir vertingiausio kolekcijos egzemplioriaus, kuriam beveik 100 metų. Tai – močiutės padovanotas originalaus, išskirtinio dizaino puodelis su Vytauto Didžiojo atvaizdu. Lygiai toks pats yra eksponuojamas Trakų istorijos muziejuje. Ilgainiui, šalia pirmojo ėmė rastis antras, trečias, dešimtas puodeliai, kurių kiekvienas turėjo savo istoriją. Kolekcijoje šiuo metu yra apie pusantro šimto puodelių iš įvairiausių pasaulio vietų, kur Astai teko keliauti. Kolekcijoje yra net du Ukmergei skirti puodeliai.

Pasakoti apie surinktų puodelių kolekciją autorei – vienas malonumas. Renginio dalyviams buvo įdomu, iš kokių šalių atkeliavęs vienas ar kitas puodelis. Kolekcijoje dominuoja tokios šalys kaip Prancūzija, Italija, Ispanija, Amerika, Austrija, Vokietija… Kokių jų tik nėra! Su krašto motyvais, raštuoti ir vienspalviai, paauksuotais krašteliais ir labai santūrūs… Pašnekovės kolekcijoje – tik pačios įsigyti suvenyrai.  Kolekcininkei niekada nekyla klausimas, kokį suvenyrą parsivežti iš svečios šalies – ogi naują eksponatą savo kolekcijai! „Kiekvienas puodelis turi savo istoriją ir tai labai įdomu. Prisimenu kiekvieną kelionę, šalį, miestą, kuriame jį radau ir trumpai mintimis ten nukeliauju“, savo mintimis dalijosi Asta. Tiesa, renginio metu puodelių kolekciją papildė dar du dovanoti puodeliai: esperantininkų ir Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos puodelis.

Lituanistė renginyje pristatė ir savo knygą „Tarkų pilis“. Tai visiškai netipinis žodynas, nes čia sudėtos… klaidos. „Žodyną galima skaityti dviem būdais: kaip anekdotų rinkinį ir kaip linksmų užduočių knygelę. Pasirinkus antrąjį būdą, galima patikrinti savo pastabumą ir žymint, kiek supainiojimo atvejų pavyko pastebėti, net apskaičiuoti pastabumo koeficientą“, kalbėjo kraštietė. Renginio metu gerą nuotaiką ir šiltą atmosferą kūrė ir autorės auditorijai užduodami įdomūs ir linksmi klausimai apie kalbą.

Nuoširdžiai dėkojame renginyje dalyvavusiems Ukmergės meno mokyklos solistams Adelei Pauliukonytei ir Nojui Žižiui, jų mokytojai Daliai Sližytei ir akomponuotojai Audrai Bernadišienei. Ačiū visiems, kartu sukūrusiems jaukumą. Turėjom itin smagų ir turiningą laiką…

Indromedos Jankauskienės nuotraukos

array(0) { } array(0) { } array(0) { }