Prisiminimų vakaras bibliotekoje

Dalia Tamošiūnienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Atkočių padalinio vyresnioji bibliotekininkė

 

Gražią pirmadienio popietę, Atkočių bibliotekoje skambėjo muzikos garsai ir tikros gyvenimo istorijos. Jomis pasidalino viešnios – žurnalistė, redaktorė Žilvinė Petrauskaitė-Taranda ir Sigutė Smetonaitė-Petrauskienė Lietuvos prezidento Antano Smetonos brolio Motiejaus anūkė. Renginio metu buvo prisiminti trėmimo metai, paminėta Kengyro lageryje kalėjusių 70-ties metų sukilimo sukaktis.

Žilvinė Petrauskaitė yra parengusi Irenos Saulutės Valaitytės-Špakauskienės, Rūtos Šepetys žinomo romano „Tarp pilkų debesų“ herojės prisiminimų knygą „Manėme, kad plaukiame į Ameriką“, Audronės Galvonaitės mokslo populiarinimo knygą „Paskui orus jų šunkeliais“, Algirdo Amšiejaus knygą apie bitininkystę „Bičių metai. Sodo metai“, Algirdo Morkūno kelionių knygą „Kelionės ant sofos“, Eimanto Gudo knygą „Mėlynas kraujas. Gedimino kraujas“, Valdo Rakučio knygą „Karai ir taikos“, knygą „Gulago bėgliai“ pagal TV laidų ciklą „Bėgliai“. Renginio metu veikė jos knygų paroda. Sigutė Smetonaitė parašiusi knygą „Pabėgimas iš Taljanų“.

Susirinkusiems Sigutė Smetonaitė papasakojo apie savo nelengvą gyvenimą tremtyje, kurie buvo ir įsimintini, nes su savo bendraamžiais septyniolikmečiais ryžosi bėgti ir perėjo Mongolijos sieną. Tremties metu Sigutės mamos ir tėčio su močiute tremtis pažymėta skausmo ir išsiskyrimo istorijomis. Tokių trėmimų istorijų Lietuvoje buvo ne viena.

Daug papasakota apie knygų atsiradimų istorijas, kurias užrašė Žilvinė Petrauskaitė, taip pat ir knyga, kuri buvo pristatyta renginio metu „Gulago bėgliai: Lietuviai ištrūkę iš sovietų lagerių“ paremta tikrais įvykiais. Joje aprašyta ne viena tremties ar lageryje kalėjusių žmonių gyvenimo istorija. Jie buvo stiprūs ir nepalūžo, nes turėjo vieną tikslą.

Išgyventa tremties baimė, sausakimši gyvuliniai traukinių vagonai, pažeminimas, alkis, šaltis, bolševikų prakaito kvapas ilgam įsiminė kiekvienam gyvenusiam tremtyje. Tačiau skurdi buitis nepalaužė šių žmonių būties, noro sugrįžti į laisvą Lietuvą, į savo namus.

Renginyje dalyvavo Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Virginija Tylienė, renginį moderavo kolegė Laima Kutiščeva. Renginio metu grojo Ukmergės kultūros centro Siesikų skyriaus meno vadovas Paulius Geiša.

Nuoširdžiai dėkoju rėmėjams, kurie prisidėjo organizuojant renginį bei šitaip praturtino mūsų žinias.

array(4) { [0]=> string(10) "2024-05-28" [1]=> string(10) "2024-05-28" [2]=> string(10) "2024-05-29" [3]=> string(10) "2024-05-30" } array(4) { [0]=> string(122) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/transliacija-internetu-tema-vaiku-patycios-internete-ka-svarbu-zinoti-suaugusiems/" [1]=> string(58) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/skaitytoju-klubas/" [2]=> string(107) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/sauliaus-urbonaviciaus-samo-parodos-rokas-ir-teptukas-apziurejimas/" [3]=> string(102) "https://ukmergesvb.lt/lt/library-events/literaturos-ir-vizualiuju-menu-sintezes-svente-artyn-poezijos/" } array(4) { [0]=> string(92) "Transliacija internetu tema „Vaikų patyčios internete: ką svarbu žinoti suaugusiems“" [1]=> string(18) "Skaitytojų klubas" [2]=> string(80) "Sauliaus Urbonavičiaus – Samo parodos „ROKAS IR TEPTUKAS“ apžiūrėjimas" [3]=> string(74) "Literatūros ir vizualiųjų menų sintezės šventė „ARTyn POEZIJOS“" }