Meno terapija Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje įgauna pagreitį

Kristina Darulienė

vyresnioji bibliotekininkė edukacinei ir prpojektinei veiklai

 

Ukmergės Vlado Šlaito viešoji biblioteka jau keletą metų rengia terapinio pobūdžio projektus. 2017 m. buvo vykdytas projektas  „Menas tarp knygų”, „Literatūrinė ir meninė terapija Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje”, 2019 m. „Sporto terapija Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje”, 2022 ir 2023 m. „Meno terapija Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje”. Kiekvienais metais fokusuojamasi į Ukmergės miesto pažeidžiamas visuomenės dalis, psichologinės būklės gerinimą, bendros psichinės sveikatos stiprinimą bei prevencines priemones. Projektuose dalyvavo socialinės rizikos vaikai, negalių turintys asmenys, senjorai, vieniši žmonės, asmenys dirbantys su socialinės rizikos veiksnius patiriančiais žmonėmis, Covid pandemijos metu tam tikrų psichologinių problemų turintys asmenys, Ukrainos karo pabėgėliai, bibliotekininkai.

Psichologinių problemų sveikatos stiprinimas visame pasaulyje yra suvokiamas ne tik kaip kontaktinis darbas su psichologu, tačiau pasaulinė praktika nauda saviterapija per meną, judesį, garsą, šviesą… Šiandien šie metodai tampa ypač aktualūs globalioje greitoje vartotojiškoje, technologiškai pažengusioje kasdienybėje. Menas ir judesys įgauną naują pagreitį. Pasidaro svarbūs kiti akcentai. Ne tiek svarbus yra meno, judesio, garso profesionalumas, kiek svarbus yra įsijungimas į projesą, sugebėjimas jausti dalykus, aplinką ir tikėtis teigiamo pokyčio/poveikio. 

2023 m. Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje vykdytas projektas „Meno terapija Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje” apėmė psichologinius bei meninius grafikos užsiėmimus, kurie buvo fokusuoti į suagusius ir vaikus. Jie prasidėjo vasaros pabaigoje ir tęsiasi iki šiol. Psichologiniai užsiėmimai buvo vedami profesionalios psichologės Evelinos Adakauskienės tema „Psichologinis atsparumas. Kaip užsiauginti streso įveikos raumenis”. Juose daug vietos buvo skiriama savęs pažinimui, analizuojamos reakcijos į stresą. Buvo atliekamos praktinės užduotys, kurių metu sužinojome naujų metodų, kaip galima reaguoti į stresą, kaip būtų galima nukreipti savo mintis idant išgyvenimai būtų lengvesni, kaip išvengti stresinių situacijų tinkamai  komunikuojant. 

Meno terapinius usžiėmimus vedė edukatorė Kristina Darulienė bei profesionali grafikė Oksana Judakova. Šių užsiėmimų metu grafikos priemonėmis bandėme išreikšti savo psichologinį portretą, jį paanalizuoti. Linijomis ir dėmėmis, kurios buvo kuriamos linoraižinio, monotipijos, kalkografijos, giliapaudės grafikos būdais patyrėme emocijų iškrovą, saviterapiją…

Projekto, kurį iš dalies finansavo Ukmergės rajono savivaldybė, metu buvo įsigyta edukacinių grafikai skirtų priemonių, įrankių bei prietaisų, kurie bus naudojami įvairiuose užsiėmimuose tęsiant meno terapijos kryptį…  

 

 

array(0) { } array(0) { } array(0) { }