Konferencija „Besikeičianti biblioteka: praeities, dabarties ir ateities istorijos“

Rugsėjis žarstė jaukią ankstyvojo rudens šilumą, kuri plūdo vidun pro atvirus Konferencijų salės langus, o į viešąją biblioteką rinkosi svečiai, nešini gėlių žiedais, sveikinimais, linkėjimais, šventine nuotaika, šypsenomis. Į Vlado Šlaito viešosios bibliotekos šimtmečiui skirtą konferenciją „Besikeičianti biblioteka: praeities, dabarties ir ateities istorijos“ atvykusi Lietuvos kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės patarėja Gražina Lamanauskienė aštuoniems bibliotekos darbuotojams įteikė kultūros ministro Simono Kairio Padėkos raštus, dar penkiolika rajono bibliotekininkų savivaldybės mero Rolando Janicko Padėkomis apdovanojo renginyje dalyvavusios mero pavaduotoja Agnė Balčiūnienė ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Dalė Steponavičienė. Didžiulę rudens žiedų puokštę ir Baltą Angelą, kad saugotų ir globotų Biblioteką, atvežė Pasvalio viešosios bibliotekos direktorė, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentė Danguolė Abazoriuvienė. Dviejų bibliotekų direktorės, senos geros mūsų bičiulės, kolegės iš Trakų ir Akmenės Danguolė Banevičienė ir Zita Sinkevičienė buvo priverstos rinktis, į kurias iškilmes važiuoti. Mat Vytauto Didžiojo miestas Trakai tą dieną šventė 700 metų gimtadienį, o žemaičiai minėjo savo garbiojo kraštiečio, Panevėžio dramos teatro įkūrėjo, vyriausiojo režisieriaus ir meno vadovo Juozo Miltinio 115-ąsias gimimo metines. Smagu, kad kolegės pasirinko Ukmergę. Neatsitiktinai. Danguolė – mūsų Virginijos Tylienės studijų Vilniaus universitete kursiokė, o su viešnia iš Žemaitijos Zita kadaise baigėme tą pačią Šaukėnų vidurinę mokyklą, drauge lankėme mokyklos bibliotekininkų būrelį. Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Akmenės rajono literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkė, 2021 m. pelniusi Kultūros ministerijos garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“, Zita Sinkevičienė renginio metu pristatė ir padovanojo ką tik išleistą savo sudarytą knygą „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“, kurioje – ir prisiminimai apie Šaukėnų mokykloje prabėgusius metus.

* * *

Savo pranešime „Bibliotekos transformacija nuo knygos iki…“ Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė Emilija Banionytė su rūpesčiu, žaismingu jumoru ir profesiniu įžvalgumu kalbėjo apie laikmečio permainas pasaulio bibliotekose, apie tai, kokias paslaugas šiandieną tenka siūlyti savo lankytojams. Bibliotekos tampa universaliais centrais, kuriuose ne tik skolinamos knygos ar ieškoma informacijos internete. Čia ant stogo auginamos bitės, dūzgia siuvimo mašinos, rengiami virimo kursai, bibliotekos nuomos punkte galima išsinuomoti slides, rogutes, pačius įvairiausius darbo įrankius, pagaliau nusiprausti ir išsiskalbti kojines. Šia paslauga jau mielai naudojasi ne tik Amerikos, bet ir Lietuvos benamiai. Vienas iš tokių vargetų, neseniai aptiktas Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos tualete, paaiškino, jog gyvena „ant dviračio“, todėl į biblioteką bent „apsiskalbti“ užsuka…

Kolegos puikiai pamena: prieš keletą metų lankantis Latvijos bibliotekose, atokiame kaime atradome biblioteką-centrą, kurioje buvo įsikūrusi ir kavinė, ir pirtis, ir sporto salė, ir tas pats nuomos punktas. Bibliotekininkė su didžiuliu raktų ryšuliu sukosi lyg vijurkas, spėriai aptarnaudama visų „įstaigų“ lankytojus.

Gal ši praktika, pasak pranešėjos, daugeliui ir neįprasta, ir keista, tačiau tai yra bibliotekos veiklos, kurios jau vyksta. Natūralu, kad kyla klausimas, kam tada – knygoms ar žmonėms skirta biblioteka? Bet jei skaitytojų, bibliotekos lankytojų mažėja, būtina galvoti ir apie naujas paslaugas.

Apie suvoktą poreikį keistis, tapti lanksčia, atliepiančia individualias vartotojų reikmes, sklandžiai reaguojančia į pokyčius, nuolat tobulinančia veiklą ir ieškančia savo išskirtinumo – apie tokią ateities „biblioteką visiems“ savo pranešime „Bendrystė, atverianti knygas visiems“ kalbėjo Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. Prisipažinusi, jog smagu sugrįžti į gimtinę, direktorė pasidžiaugė ir tuo, jog vienintelė šalyje Ukmergės aklųjų biblioteka glaudžiasi po vienu stogu kartu su viešąja biblioteka. Pristatydama konferencijos dalyviams Bibliotekų prieinamumo manifestą, pranešėja priminė, jog Lietuvos bibliotekų paslaugomis naudojasi trečdalis šalies gyventojų. Dar 0,6 mln. galėtų lankytis bibliotekose, tačiau šie žmonės galvoja, kad bibliotekos – ne jiems, nes turi negalią, kitų individualių reikmių ar negali skaityti įprastų spausdintų knygų. Jie ne tik patiria daug asmeninių iššūkių, bet ir susiduria su informacine bei kultūrine atskirtimi. Pranešėjos teigimu, svetingą ir atvirą biblioteką, kuria naudotųsi daugiau žmonių, galime sukurti labiau pažindami savo bendruomenės įvairovę, išmoningai panaudodami tankų ir įvairų šalies bibliotekų tinklą ir bendradarbiaudami su vietos iniciatyvomis. Taigi, kaip teigiama Manifeste, pradėkime!

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Julius Zareckas surengė konferencijos dalyviams įspūdingą viešosios bibliotekos 100-mečio istorijos pamoką, pažėręs daugybę faktų, įdomiausių įžvalgų, to meto spaudos, įvairių dokumentų ištraukų.

„Viešoji biblioteka: dalykinė ir asmeninė komunikacija, ryšiai, veiklos viešinimas“ – tokia tema pranešimą skaitė Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė.

Tikra šventine dovana konferencijos dalyviams tapo muzikinis sveikinimas – ką tik iš tarptautinio chorų festivalio Graikijoje sugrįžusio Ukmergės kultūros centro moterų vokalinio ansamblio „Cantilena“ (vadovė Daiva Petrikienė) pasirodymas.

Nuoširdžiai dėkojame visiems konferencijos svečiams, dalyviams, rėmėjams, kolegoms, bičiuliams, bendraminčiams.

Viešosios bibliotekos informacija
Daivos Zimblienės ir Kristinos Darulienės nuotraukos

Daugiau nuotraukų – bibliotekos Facebook paskyroje:

https://www.facebook.com/slaito.biblioteka/posts/pfbid0

https://www.facebook.com/slaito.biblioteka/posts/pfbid0

https://www.facebook.com/slaito.biblioteka/posts/pfbid0

array(0) { } array(0) { } array(0) { }