„Ievų žydėjimo lauksiu…“

Virginija Tylienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja

 

Saulėtą birželio pradžios vidudienį poezijos mylėtojai, rajono bibliotekininkai rinkosi į Vlado Šlaito viešąją biblioteką, kur vyko Ukmergėje gyvenančios poetės Janinos Dauginytės-Audzijonienės

naujos eilėraščių rinktinės “Balti paukščiai ievoje“ sutiktuvės.

Knyga pasirodė 2021 metais, tačiau pandemija, karantinas ir  kitos priežastys neleido mums gyvai susitikti.

Į šventę iš Kauno atvyko šios knygos redaktorius, poetas, leidyklos „Kauko laiptai“ vadovas  Viktoras Rudžianskas.

“Balti paukščiai ievoje“ – jau ketvirtoji knyga, besirikiuojanti šalia ypatingą vietą užimančios pirmosios poezijos knygos „Už laiko ribos“, pasirodžiusios 2003 metais. 2008 m. išleista eilėraščių knyga „Balti sparnai“ ir 2014 m. – romanas „Laumė Joana“.

Janina Audzijonienė užaugo gražioje ir gausioje šeimoje Joniškio rajone Skaistgirio miestelyje. Jos tėveliai užaugino ir į mokslus išleido keturias dukras ir sūnų. Ir vardas Janina neatsitiktinai duotas – šeimoje trys Jonai – tėtis Jonas, brolis Jonas, tėvelio tėtis – Jonas… Linksmos Joninės būdavo…

O kūrybos pradžia buvo dar vaikystėje, kai jos mama, Valerija Dauginienė, prasitarė, jog viena jos dukra bus dailininkė, kita – muzikantė, o trečioji – poetė. Ji ir skatino, tiesiog liepdavo, sakė Janina, rašyti eilėraščius. Vaikystėje Janina buvusi smalsi, gabi, jau ketverių metų išmoko skaityti, mokykloje pradėjo kurti eilėraščius, kai kurie tekstai buvo publikuoti ir rajono laikraštyje.

Dauginių šeima apdovanota įvairiais talentais. Janinos sesuo Birutė – muzikos mokytoja ir meno kolektyvų vadovė, mama Valerija Dauginienė – dailininkė, močiutė, mamos mama, buvusi savamokslė menininkė, prieškario Palangoje lipdžiusi molio skulptūrėles…

Mama, Lietuvos liaudies menininkė Valerija Dauginienė, surengusi ne vieną savo darbų parodą, iliustravo dvi pirmąsias dukros knygas. Eilėraščių turinys dailininkės rankose įgauna konkrečius vaizdus ir formas. Šios knygos tarsi mamos ir dukros širdžių duetas, išskleistas ir visiškai užbaigtas… Janina ne tik atvėrė skaitytojui savo vidinį pasaulį, pasidalino savo meile ir ilgesiu, mintimis apie gyvenimą ir mirtį, bet ir tarsi įprasmino mamos palikimą.

Valerijos Dauginienės iliustracijos papuošė ne vieno kūrėjo knygą. Tarp jų ir mūsų kraštietės, šviesios atminties mano tetos Genovaitės Masiulytės-Bagačiūnienės eilėraščių knygas. O Valerijos Dauginienės dovanotų paveikslų pas tetą buvo per dešimtį… Džiaugiuosi dovanų gavusi paveikslą, kuris, kraustantis tetai į pensionatą, jos kambaryje tiesiog netilpo, buvo per didelis. Turbūt gyvenime nebūna atsitiktinumų, ir pažintis su Janina – pačiu laiku…

Janina studijavo ekonomikos mokslus, ji buvusi aviacijos sporto klubo lakūnė, dirbusi ir gyvenusi Vilniuje, vėliau likimas atvedė į Molėtų rajoną. O nusipirkusi sodybą Ukmergės rajone, Daumantiškyje, įsiliejo į Ukmergės literatų draugiją, surengė ne vieną nuostabią poezijos šventę savo sodyboje. Janina trumpai gyveno Australijai priklausančioje Tasmanijos saloje pas dukrą Astą, kur rašė romaną „Laumė Joana“. Šiandien Janina gyvena ir kuria Ukmergėje.

Ekonomikos mokslai ir poezija… Poezija, pasirodo, yra visur, tik niekada nežinom, kada ji ateis ir iš kur ateis, kada ir kam padės pamatyti savo aplinką kitaip…

Renginio metu knygos redaktorius, poetas Viktoras Rudžianskas pasidalino savo įžvalgomis apie Janinos kūrybą, apie redaktoriaus ir knygos autoriaus bendradarbiavimą, derinant knygos pavadinimą, mintimis apie poeziją, pristatė leidyklos „Kauko laiptai“ išleistas knygas, skaitė savo kūrybą.

Janinos Audzijonienės eilėraščius skaitė Viešosios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Vilma Zakarauskienė, ukmergiškis poetas Albinas Kuliešis, savo mintimis apie kūrybą ir eilėmis dalijosi ir pati autorė, prisipažinusi, jog eilėraščiais išsilieja skaudi jos asmeninė patirtis, išgyventos akimirkos.

Pasveikinti viešnios atvyko Janinos bičiulė Regina Ališauskaitė, Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios choro „Magnificat“ vadovė, fotomenininkas Stanislovas Budraitis iš Šešuolių, kiti svečiai. O Daumantiškyje gyvenanti Valerija Imbrasienė, buvusi šio krašto bibliotekininkė,  papasakojo, kaip kadaise pasikasusi šviežių bulvių kibirėlį, ėjo susipažinti su naująja kaimyne. Ukmergiškė literatė Genovaitė Krogertaitė-Aniūnienė, sveikindama autorę, linkėjo nenustoti rašyti ir toliau dalintis savo kūryba. Ji paskaitė ir savo eilėraščių. Poetė Leonora Jankeliūnienė plunksnos bičiulei linkėjo sveikatos ir sėkmės kūryboje įteikdama jai iš ryto pievose priskintų gėlių. Rajono literatų vardu sveikinimo žodį tarė Rita Gelūnienė, literatų klubo „Versmė“ vadovė, gražiai bičiuliškai vadindama knygos autorę Janyte. Janinos Audzijonienės sūnus Vytautas, tą dieną šventęs savo keturiasdešimtąjį gimtadienį, bet radęs laiko atvykti iš Vilniaus į Ukmergę ir atlydėjęs mamą į renginį, ją padrąsindamas, prisipažino skaitantis ir mėgstantis mamos kūrybą, linkėjo jai sveikatos ir nenustoti toliau rašyti.

Nuskambėjus paskutinei violončelės melodijai, kurią poetei Janinai Audzijonienei dovanojo Ukmergės Meno mokyklos mokytoja Angelė Adamonienė, dar ilgai bibliotekoje šurmuliavo renginio dalyviai. Įsigiję Janinos Audzijonienės eilėraščių rinktinę „Balti paukščiai ievoje“, dėkojo autorei, prašė jos autografo, rinkosi leidyklos „Kauko laiptai“ išleistas knygas, bendravo su poetu Viktoru Rudžiansku ir kitais renginio svečiais.

Sigitos Astikienės nuotraukos

Daugiau nuotraukų – bibliotekos Facebook paskyroje

array(0) { } array(0) { } array(0) { }