Apie Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moteris

Praėjusį pirmadienį, kai į Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Konferencijų salėje rengiamus mokymus susirinko Trečiojo amžiaus universiteto studentai, klausytojų buvo daugiau nei įprasta. Nes į susitikimą su ukmergiškiais atvyko buvusi ilgametė Kauno Maironio literatūros muziejaus direktorė, rašytoja, muziejininkė Aldona Ruseckaitė. Dėkui TAU vadovei Liucijai Dzigienei, pakvietusiai į mūsų mieląją auditoriją penktąjį biografinį romaną apie garsias lietuvių literatūros asmenybes išleidusią rašytoją, įspūdingos knygos „EMMI. Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterys“ autorę. Dėkui buvusiai Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorei Vaidutei Sakolnikienei, mielai sutikusiai atvežti į Ukmergę savo kolegę, bičiulę Aldoną Ruseckaitę.

Dar vienas labai svarbus, gražus ir reikšmingas faktas. Muziejininkė, rašytoja Aldona Ruseckaitė ir poetas Vladas Šlaitas gimė tą pačią dieną – rugsėjo 27-ąją. Juos skiria lygiai 30 metų. Todėl buvusiai Maironio literatūros muziejaus direktorei tikrai buvo malonu paviešėti Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje. Dar daugiau. Aldonos Ruseckaitės knygos herojus profesorius Vincas Mykolaitis-Putinas turėtų irgi būti dėkingas Ukmergei – 1937 metais už romaną „Krizė“ jam buvo skirta pirmoji Ukmergės miesto premija, kuri kelerius metus iš eilės buvo skiriama už romantiškiausią metų literatūrinį kūrinį. (1938 metais ši premija buvo paskirta rašytojui Kaziui Borutai už knygą „Mediniai stebuklai“.

Sako, rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino laikas tolsta, bet jo asmenybė ir prieštaringa biografija nepaliauja dominti ir kelti nuostabos.

Romane „EMMI“ į literatūros klasiko Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimą – nuo kūdikystės iki paskutinio atodūsio – žvelgiama per santykį su keturiomis jam svarbiomis moterimis.

Knygoje atveriamas jautrus rašytojo santykis su motina Magdalena, skaudžiai išgyvenusia sūnaus santuoką. Čia atskleidžiamas ypatingas rašytojo ir jo sesers Magdalenos – taip pat poetės – ryšys: V. Mykolaitis jaunėlę leido į mokslus, su ja dalijosi kūrybiniais sumanymais, buitimi, ilgėjosi jos, pasitraukusios į tolimąją Australiją. Komplikuoti santykiai poetą siejo su studente Emilija, po devynerių bendravimo metų tapusia jo žmona, ir su kita profesoriaus studente – Irena, kuri įkvėpė brandų poetą gražiems poezijos posmams ir teikė stiprybės sunkiomis valandomis.

Autorė remiasi archyvine medžiaga, ją nuosekliai ir atidžiai tyrinėja, romane nemažai panaudota ir niekur neskelbtų faktų, kurie kartu su literatūrine išmone dar labiau priartina prie sudėtingos iškilaus klasiko asmenybės.

Už savo veiklą A. Ruseckaitė apdovanota daugybe premijų, padėkos raštų ir medalių, tarp jų – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis už nuopelnus lietuviškajai knygai, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius. 2016 m. A. Ruseckaitei įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija. Jos vardas neatsiejamas ir nuo biografinio romano žanro: A. Ruseckaitė yra knygų apie Maironį, Žemaitę, Salomėją Nėrį, Vytautą Mačernį autorė.

Knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

array(0) { } array(0) { } array(0) { }