Du projektai, skirti miesteliams, jau pabuvojo Taujėnuose

Gražina Žukauskienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Taujėnų padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Pasibaigus karantinui, gera susitikti renginiuose, pabendrauti, pasiklausyti muzikos ar poezijos. Tokie du susitikimai Taujėnuose jau įvyko.

Pirmasis renginys suorganizuotas vykdant Ukmergės kultūros centro projektą „Paprastai nepaprasti susitikimai Ukmergės rajone“, projekto vadovė Laima Jančiauskaitė.

Penki susitikimai penkiose vietovėse, iš kurių vienas – Taujėnų miestelis. Projektas kvietė pažinti kiek kitokius miestelius, atrasti juose tai, kas reikšminga ne tik tam miesteliui, bet ir Lietuvai. Kiekvienoje vietovėje vyko ekskursijos, kurių išskirtinumas tas, kad jas rengia vietiniai gidai. Tokia ekskursija vyko ir Taujėnuose. Šis susitikimas kvietė miestelį pažinti per poeziją. Juk čia pas giminaičius grafus Marikonius dvare gyveno Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel- Gufjė. Deja, dažniausiai pabrėžiami jos ryšiai su Rusijos caru Aleksandru I, bet užmirštama, kad ji – pirmoji moteris rašytoja, kilusi iš istorinės Lietuvos.

Prisiminti ir kiti čia gyvenę ar iš čia kilę Taujėnų poetai: monsinjoras Jonas Voveris, kunigas Darius Vasiliauskas, mokytojas Virgilijus Kaziūnas, eseistas, poetas, Nacionalinės premijos laureatas Kęstutis Navakas. Ekskursija baigėsi prie Giedrės upelio, kur susirinkusieji išvydo aktoriaus Gedimino Storpirčio monospektaklį ,,Žmonės ant tilto“.

Ekskursija buvo parengta bendradarbiaujant Ukmergės Kultūros centrui, Taujėnų skyriui ir Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Taujėnų padaliniui. Jai nuotaikingai vadovavo Taujėnų teatro ,,Bičiuliai“ režisierius Vidmantas Krikštaponis, dainomis papildė moterų vokalinis ansamblis: Jurgita Levickienė, Jolanta Janickienė, Nijolė Janulienė, ištraukas iš kūrėjų darbų skaitė Gražina Žukauskienė, Goda Baravykaitė, Gita ir Greta Šeibokaitės, bažnyčioje vargonavo Virginija Kaziūnienė.

Antrasis renginys – Vlado Šlaito viešosios bibliotekos vykdomas projektas „Dešimt miestelių“. Šio projekto „Arbatos vakarai“ rengiami kiekviename miestelyje, supažindinama su rajono miestelių etnokultūra, amatininkais ir kitais kūrėjais. Toks renginys įvyko ir Taujėnuose, į kurį pakvietė Vlado Šlaito viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė Laimutė Kutiščeva. Ji išsamiai pasakojo apie etnokultūrą mūsų rajone, tarmiškai skaitė Monikos Blauzdienės eiles, daug dėmesio skyrė rajono tautodailininkas, etnokultūros puoselėtojams, amatininkams, piliakalniams ir kitoms vietovėms bei seniesiems statiniams. Malonu buvo išgirsti apie Taujėnų krašto kūrėjus, etnokultūros puoselėtojus – kryžių meistrą Kostantą Tulušį, raižinių iš medžio meistrą Kęstutį Dzigą, šakočių kepėją Diana Alšauskienę ir kitus. Savo dainomis renginį paįvairino moterų trio: Nijolė Janulienė (vadovė), Jolanta Janickienė ir Jurgita Levickienė iš UKC Taujėnų skyriaus.

Renginio pabaigoje Laima Kutiščeva Taujėnų, Balelių ir Lėno bendruomenėms padovanojo po keletą knygelės „Ukmergės rajonas. 10 miestelių“ egz. Knygelė išleista vykdant šį projektą. Renginio metu veikė taujėniškės kūrėjos Rūtos Dūdienės mezginių paroda.

Eglės Leleikaitės ir Aistės Brokertienės nuotraukos.

array(0) { } array(0) { } array(0) { }