Literatūrinė ekskursija „VLADO ŠLAITO KELIAIS…“

„Džiaugiuosi gatvėmis,
kurias prisimenu,
džiaugiuosi gimtojo miesto šaligatviais,
kuriuos prisimenu,
džiaugiuosi kiekvienu atskiru
mano gimtojo miesto namu
nes čia praleidau gražiausius savo amžiaus metus <…>“
/Vladas Šlaitas/

Gimtosios vietos buvo itin svarbios išeivijos poeto, kraštiečio Vlado Šlaito kūryboje: ne vienas poeto eilėraštis skirtas Ukmergei, jos gatvėms, gamtai, Šventosios upei, Žemaitkiemio miesteliui. Vlado Šlaito poezija, ryški savo nostalgija namams, paskatino parengti ekskursiją po vietas, kuriose gyveno, mokėsi, dirbo poetas.

Ekskursija prasideda šalia Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos pastato. Nuo 2005-ųjų metų, kai bibliotekai buvo suteiktas Vlado Šlaito vardas, čia yra garsinama poeto asmenybė, jo kūryba bei atminimas. Kiekvienais metais teikiama Literatūrinė Vlado Šlaito premija, saugomas publikuotas ir rankraštinis Vlado Šlaito gyvenimą ir kūrybą menantis palikimas. Anksčiu senojoje pastato dalyje, statytoje dar 1933 metais, buvo Ukmergės apygardos ligonių kasos rūmai, vienu metu čia buvo įsikūręs ir bankas.

O ką mena Deveikių arba kitaip vadinamas Meškų namas? 1932–1938 m. čia buvo dalis valstybinės lietuviškos gimnazijos patalpų, kur penktoje ir šeštoje klasėje mokėsi Vladas Šlaitas. Šis pastatas – regioninės reikšmės architektūrinis, istorinis, memorialinis kultūros paveldo objektas, pastatytas 1912–1913 m. Pastatas įžymus tuo, kad tais metais, dar prie caro valdžios, pirmą kartą Lietuvos valstybės istorijoje pastato fasadas buvo papuoštas Vyčiu.

1938 metais Ukmergės gimnazijai buvo pastatytas naujas modernus pastatas Jono Basanavičiaus gatvėje ir į jį perkelta gimnazija, pavadinta Antano Smetonos vardu. Gimnazijos atidarymo iškilmėse dalyvavo pats Prezidentas Antanas Smetona. Šiame pastate porą metų mokėsi ir Vladas Šlaitas.

Keturias gimnazijos klases Vladas Šlaitas baigė Vytauto ir Bažnyčios gatvių kampe esančiame pastate, kuriame dar nuo XIX amžiaus vidurio buvo vykdoma švietėjiška veikla. Nuo 1918 metų čia veikė pirmoji Ukmergės lietuvių gimnazija.

Miesto centre, Šventosios upės ir Vilkmergėlės upelio santakoje stūkso Ukmergės piliakalnis. Nuo jo atsiveria gražiausi Ukmergės vaizdai. Čia ir savivaldybės pastatas – Vladas Šlaitas 1932 metais baigė Ukmergės miesto savivaldybės pirmąją pradžios mokyklą, kuri buvo įsikūrusi būtent šiame pastate. Vėliau poetas čia dirbo Ukmergės savivaldybės raštininku. Čia pat ir Kęstučio aikštė, kurią jis apdainavo savo eilėraštyje…

Dar daugiau įdomių faktų galite sužinoti pasivaikščioję po Ukmergę su Vlado Šlaito viešosios bibliotekos darbuotojomis rugsėjo 8 d. 11 val. Ekskursijos pradžia – prie Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos (Vytauto g. 30, Ukmergė).

Tel. pasiteirauti: +370 659 35205, bibliografinis@ukmergesvb.lt

Galerija

array(0) { } array(0) { } array(0) { }