Knygos apie tremtį populiarumo neprarado

Prabėgo daugiau kaip 30 metų, kai pasirodė pirmosios knygos apie tremtį. Kiekvienais metais Vlado Šlaito viešosios bibliotekos knygų fondus papildo du – trys nauji leidiniai, skirti skaudžiai mūsų tautos praeičiai. Pasak bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus darbuotojų, šitos knygos lygiai taip pat populiarios, aktualios, skaitomos, kaip ir tada, Sąjūdžiui pradėjus budinti Lietuvą. Įdomu tai, kad jas mielai skaito ir senjorai, ir jaunimas. Ir ne tik dėl to, kaip tikina vyresniosios bibliotekininkės Vilma Zakarauskienė ir Žaneta Pakulnienė, kad, tarkim, Dalios Grinkevičiūtės knyga „Lietuviai prie Laptevų jūros“ ar kino filmu virtęs „topų topas“ – Rutos Sepetys „Tarp pilkų debesų“ yra moksleiviams privalomų perskaityti knygų sąraše. Dėl šių knygų skaitytojai mielai rašosi į eilę specialiame sąsiuvinyje.

Ypač daug šioje eilėje kantriai laukia pačių naujausių leidinių: Irenos Saulutės Valaitytės-Špakauskienės knygos „Manėme, kad plaukiame į Ameriką“, Esther Hautzig – „Bekraštė stepė“, Heather Morris – „Aušvico tatuiruotojas“, Eddy de Wind – „Galutinė stotis – Aušvicas“. Neužsiguli lentynose ir tiesiog iš rankų į rankas keliauja ir kitos skaitytojų pamėgtos knygos: Dalios Teišerskytės „Ir aš ten buvau…“, Marijos Garbačiauskienės „Jei laimė nebūtų lydėjusi“, Stanislovo Abromavičiaus „Tremties vaikai“ ir „Vaikystė Sibiro toliuose“, Vlado Kalvaičio „Sustiprinto režimo barakas“, Algimanto Katiliaus „Tremtinio užrašai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos leidinys „Girių skausmas. Lietuvos miškininkai – okupacijų aukos“.

Pirmąją Naujųjų – 2021-ųjų metų darbo dieną į viešąją biblioteką atskubėjo 87 skaitytojai, kurie išsinešė namo 221 knygą. Pagal galiojančią tvarką paprastai vienam žmogui leidžiama pasiimti 10 knygų. Karantino laikotarpiu ši „norma“ padidinta iki 20 leidinių. Nemažai ukmergiškių skolinasi knygas pagal dvi korteles – ima sau ir kitam šeimos nariui: mamai, močiutei ar sūnui. Taip stengiamasi vengti artimo kontakto su bibliotekos lankytojais, sudaryti jiems kuo geresnes sąlygas leisti laisvalaikį su mėgstamo autoriaus knyga ar priešingai – atsiversti dar negirdėto, nežinomo rašytojo kūrinį, neskaitytą poezijos rinkinį.

Karantino metu kiekvieną dieną Vartotojų aptarnavimo skyrius „supakuoja“ į maišelius ir išneša į kiemą 300-400 knygų. Iš grąžinimo dėžės kasdien pasiima apie pusšimtį leidinių, kuriuos gabena į pirmajame aukšte įrengtas edukacijų erdves ir ten 72 valandoms palieka juos karantinuoti.

„Knygų pakaks visiems, – šypsosi bibliotekininkės Vilma ir Žaneta. – 2020-aisiais metais, norėdama bent kiek kompensuoti karantino žalą kultūrai, Kultūros ministerija skyrė papildomai lėšų knygoms pirkti, todėl biblioteka turėjo galimybę įsigyti pačias naujausias, populiariausias, ypač pamėgtų autorių knygas. Džiaugiamės mes, patenkinti ir mūsų lankytojai“.

Viešosios bibliotekos informacija

Danutės Žironienės nuotraukos.

Galerija

array(0) { } array(0) { } array(0) { }