Knygų mugės šurmulyje

2013 03 01

Keturioliktojoje tarptautinėje knygų mugėje, vasario 21 – 24 dienomis vykusioje Vilniuje, „Litexpo“ parodų rūmuose, dalyvavo ir gausus būrys rajono bibliotekininkų. Šiemet mugė sulaukė  rekordinio – 64 tūkst. lankytojų – skaičiaus, jos  šūkis buvo „Čia knygų erdvė – prisijunk!“, o  tema – vaikų ir jaunimo literatūra.

Lankytojams buvo siūloma daugiau kaip 400 įvairių renginių - susitikimų su rašytojais ir leidėjais, atrakcijų, akcijų, nekasdienių pasimatymų, kūrybinių studijų. Mugėje viešėjo  8 šalių atstovai iš Lietuvos, Baltarusijos, Japonijos, Italijos, Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, pirmąsyk dalyvavo leidyklos iš Rusijos.

   Ukmergiškiai buvo pakviesti dalyvauti pristatant visuomenei projektą  „Vilnijos vartai“ , kuriame mūsų viešoji biblioteka minima kaip viena iš projekto lyderių (jį koordinuoja vyriausioji bibliografė Stanislava Talutytė). Visiems daug įspūdžių paliko kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą“ renginiai, kurių metu lankytojai galėjo susipažinti su siluetų kūrimo būdais, patys pabandyti kurti pieštas, karpytas, veltas, lietas, tapytas, lipdytas knygas, jūrinių mazgų virvaknyges, molinius tekstus, vaško lenteles, atspausdinti ir įsirišti knygą vėliavėlių kalba, sukurti žaislinę knygą – bestiariumą, atspausti iliustraciją senosios fotografijos technikomis, pažinti Morzės, jūrinę ir gestų abėcėlę, pasimokyti Brailio rašto.   

Knygų mugės metu buvo paskelbti ir apdovanoti Metų knygos rinkimų akcijos nugalėtojai. Knygų suaugusiems kategorijoje daugiausia skaitytojų balsų sulaukė Alvydo Šlepiko knyga „Mano vardas  - Marytė“, poezijos knygų kategorijoje triumfavo Rimvydo Stankevičiaus eilėraščių rinkinys „Ryšys su vadaviete“, vaikiškų knygų kategorijoje skaitytojų simpatijas susižėrė Kęstučio Kasparavičiaus „Sapnų katytė“, o geriausia knyga paaugliams išrinkta Kristinos Gudonytės „Ida iš šešėlių sodo“. Kūrybiškiausia 2012 metų knyga paskelbtas Gyčio Norvilo poezijos rinkinys „Išlydžių zonos“, o puošniausiu mugės lediniu pripažinta prof.Domo Kauno monografija „Bibliotheca Georgii Comitis de Plater. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas“.   

... Ką veikia kambaryje viena moteris ir keturi vyrai? Atsakymas labai paprastas: jie skaito knygas! Šis klausimas mugės metu skambėjo simboliškai atgimusioje legendinėje „Literatų svetainėje“, kurios rengėjai ryžosi įkurti čia jaukią, knygų mugės dvasia alsuojančią vietą, kurios lankytojai ilgėtųsi visus metus. Dar viena mugės staigmena – nauja, atvira, interaktyvi erdvė Biblioteka@įkrauk.lt, skirta paaugliams ir jaunimui. Čia jiems buvo siūlomas ne tik belaidis internetas, mėgstamiausios knygos, stalo žaidimai, bet ir proto  mūšiai, jaunųjų žurnalistų mokykla, kiti užsiėmimai. Netrūko lankytojų „Svajonių bibliotekoje“, stilizuotoje fotostudijoje, dažnas mielai naudojosi galimybe tapti mugės plakato veidu, įsigyti mugės antspaudą, marškinėlius intelektualams ar kitokį originalų suvenyrą. Jau nekalbant apie kupinus krepšius naujų leidinių, kuriuos bibliotekininkai parvežė savo skaitytojams.

Vb inform.

Melanijos Širvienės  ir Danguolės Liutkevičienės nuotraukos.