Apie žmones, kurie slėpėsi pasakose

2013 01 07

Baigiantis metams, žurnalistė, prozininkė, eseistė, vaikų literatūros tyrinėtoja Gintarė Adomaitytė pakvietė skaitytojus į naujosios savo knygos „Už sidabro kalnų“ pristatymą, vykusį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Dalyvavo šiame renginyje ir būrelis Vlado Šlaito viešosios bibliotekos darbuotojų: direktorė Rasa Griškevičienė, Vaikų literatūros skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Jolanta Žvirblytė, vyresnioji bibliotekininkė Rita Chmieliauskienė ir dailininkė apipavidalintoja Melanija Širvienė.

   Knyga „Už sidabro kalnų“ - tai jau trečioji ciklo apie rašytojus dalis. Pirmosios dvi knygos – „Sparnuotos iškabos“ bei „Gražuolės vaikai“ neužsiguli bibliotekų lentynose, seniai susiradusios savo skaitytoją. Jose Gintarė pasakoja apie dvi dešimtis lietuvių bei užsienio rašytojų, kūrusių vaikams – Hansą Kristianą Anderseną, Žiulį Verną, Marką Tveną, Voltą Disnėjų, Astridą Lindgren, Praną Mašiotą, Kazį Borutą, Bronę Buivydaitę ir kitus. Trečiojoje ciklo dalyje pateikiami pasakojimai apie septynis autorius, „rašiusius pasakas. Kartais – itin nevaikiškas pasakas. Jas skaitę. Jomis gyvenę. Už jų ar jose slėpęsi“. Tai garsiojo „Ežiuko rūke“ autorius Sergejus Kozlovas, Radjardas Kiplingas, Aleksandras Grinas, Eleonora Fardžen, Janina Degutytė, Gendrutis Morkūnas bei kiti kūrėjai.

   Gintarė teigia, jog žmones, apie kuriuos pasakoja, ji įsimyli. „Kaip septintokė pašėlusį abiturientą; kaip studentė išsiblaškiusį profesorių; kaip trisdešimties metų moteris baltame laive Nepažįstamąjį; kaip žilstanti ponia rūmų ceremonmeisterį; kaip smagi tetulė, pagaliau sutikusi vaikystės burtininką“.

   Renginį vedė vaikų ir jaunimo literatūros ekspertas dr. Kęstutis Urba, jam talkino knygos redaktorė Vida Bėkštienė ir, žinoma, pati autorė, šmaikščiai atsakinėjusi į „egzaminų sesiją“ jai surengusio literatūrologo, VU dėstytojo, klausimus. Kaip ji renkasi savo herojus? „Jie ateina iš mano vaikystės, iš mano jaunystės, iš to, ką skaičiau. Tai, ką aš skaitau, apie tuos rašau. Niekas niekada negalės manęs priversti rašyti to, ko aš nenoriu rašyti. Jie visi yra mylimi mano rašytojai. O šios knygos kodas yra pasaka: visi šioje knygoje aprašyti autoriai yra rašę pasakas ar bent jau buvę pasakiški“, - sakė renginio metu Gintarė.

   Aktorės ir režisierės Janinos Matekonytės-Antanėlienės vadovaujamos Vytauto Didžiojo gimnazijos teatro studijos „N-7“ jaunieji aktoriai inscenizavo ištrauką iš S.Kozlovo knygos „Ežiukas rūke“, pristatė žiūrovams  anglų rašytojos Eleonoros Fardžen gyvenimo istoriją, aktorė Dalia Jankauskaitė skaitė ištrauką iš knygos apie poetę Janiną Degutytę.

   „Už sidabro kalnų“ – penkioliktoji G.Adomaitytės knyga. Ji yra išleidusi romaną „Gėlių gatvė“, apysaką „Laumžirgių namai“, eseistikos rinkinius „Šokis ant stalo“ bei „Vandenės užrašai“, publicistinį pasakojimą apie palaimintąjį Jurgį Matulaitį „Kelio dulkės, baltos rožės“, pasakų knygas „Debesėlis ieško vardo“, „Vėjų miesto pasakos“, „Laumių stalas“, „Karuselė“ bei kitas.

Vb inform.

Melanijos Širvienės nuotrauka.