Karių dieną – su aukuro ugnim ir varpais

2012 12 13

Dalia Kaselytė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus
vyriausioji bibliotekininkė


   Jau taip sutapo, kad į kelionę, skirtą projektui „Atverkime duris į knygų pasaulį“ Ukmergės bibliotekininkai ir literatai susiruošė lapkričio 23-iąją, Lietuvos karių dieną. Norėjome pasigrožėti paskutinių rudens dienų gamta, pasiklausyti poezijos „netradicinėse erdvėse“.


   Pabaisko mūšio lauke, prie uždegto aukuro, mūsų laukė miestelio bibliotekininkė Paulina Vasylienė su savo jaunaisiais skaitytojais. Ukmergės kraštotyros muziejaus muziejininkė Regina Pulkauninkaitė priminė renginio dalyviams apie beveik prieš 600 metų šiame lauke vykusias kautynes tarp Švitrigailos ir Žygimanto Kęstutaičio, papasakojo apie miestelio vardo kilmę, iš šio krašto kilusius žmones. Po to prie aukuro liepsnos suskambo eilės, kurias skaitė buvęs šaulys Gintautas Stankaitis, Leonora Jankeliūnienė, Apolonija Grigonytė ir kiti. Bibliotekos šeimininkės vaišino visus mėtų ir čiobrelių arbata, nuo kurios sparčiai sklaidėsi  ir žvarbokos lapkričio darganos, ir mūšio lauką gaubiančios miglos.
   Iš Pabaisko pasukome Veprių link, kur mus pasitiko miestelio šeimininkai – seniūnė Dalė Urbonienė ir visuomeninės organizacijos „SOS-Vepriuose“ direktorius Romas Petras Šaulys. Seniūnė pasidžiaugė gražiais pastarojo meto darbais miestelyje, tvarkoma aplinka, papasakojo apie kitas permainas, kurios dar laukia gyventojų, o R.P.Šaulys pakvietė į parapijos maldos namus pasiklausyti naujųjų bažnyčios varpų skambesio. Ir pats jais paskambino, ir mums pamėginti leido, papasakojęs ilgą ir nelengvą varpų sugrįžimo į Veprius istoriją. Visi drauge aplankėme gražiausias miestelio vietas, gerėjomės atgimusiomis ežero pakrantėmis, naujai įrengtomis poilsiavietėmis ir, žinoma, klausėmės poezijos.
   Mūsų kūrybinės dienos išvyka baigėsi Dainavos bibliotekoje, kur vyko vakaras „Į Adventą su poezija“. Jo organizatorės – vyresnioji bibliotekininkė Lolita Gričinienė ir kultūros namų direktorė Drąsutė Kaselienė sukvietė į neseniai renovuotos bibliotekos salę vietos gyventojus, literatus, buvusius darbuotojus. Šventiškoje aplinkoje buvo pasveikintas vepriškis poetas Vincas Lukša, šiemet minintis 75-erių metų jubiliejų. Jam skambėjo kolegų skirti poezijos posmai, Mildos Razumaitės vadovaujamo vokalinio ansamblio „Dainava“ dainos, moterims smagiai pritarė kaimo kapelos „Provincija“ atlikėjai – Alvydas Padriezas ir Serapinas Baranauskas. Šventinę nuotaiką padėjo sukurti ir vepriškės Dovilės Razumienės surengta karpinių paroda.

Melanijos Širvienės nuotraukos.