Bibliotekos erdves papuošė tautodailininkės Astos Girnienės lėlės

2020 06 22

Sigita Astikienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja

Atėjusi vasara į Vlado Šlaito viešąją biblioteką lankytojus kviečia ne tik pasirinkti knygų, bet ir pasigrožėti Ukmergės krašto žmonių kūryba. Bibliotekoje eksponuojama tautodailininkės Astos Girnienės kurtų lėlių paroda „Vasara su knygomis ir lėlėmis“.

Asta Girnienė-Orange gimė Jurbarko rajone, Šilinės kaime, o nuo dešimties metų gyvena Ukmergėje. Baigusi Vilniaus pedagoginį universitetą 2006-aisiais metais pradėjo dirbti Lietuvos aklųjų bibliotekos Ukmergės padalinyje. Kūrėja jau yra surengusi ne vieną personalinę parodą. Kadangi dirba su regos negalią turinčiais žmonėmis – pirmosios parodos, pristačiusios lėles, vyko Lietuvos aklųjų bibliotekoje. Kaip sako pati menininkė: „Gyvenu knygų, mezginių, nėrinių ir lėlių pasaulyje... Kiekvienas mano rytas prasideda tarp knygų ir kiekvienas vakaras pasibaigia su vąšeliu prie nėrinio... Neriu vąšeliu nuo pat vaikystės, nuo šešerių metų... Pirmiau išmokau nerti, skaityti – kiek vėliau“. Kiekviena menininkės kurta lėlė – itin kruopštaus darbo rezultatas. Nunerti vienai lėlei menininkė skiria apie du mėnesius. Kiekvieną savo kūrinį gerai apgalvoja, stengiasi parinkti tinkamas detales, įkvėpti gyvybės.

Bibliotekoje eksponuojamos dvi kolekcijos. Pirmojoje – tai lėlės, papuoštos Aukštaitijos ir Žemaitijos regionų tautiniais kostiumais. Juos nerdama autorė rėmėsi knyga „Lietuviškas tautinis kostiumas“. Aukštaitės ir žemaitės pasipuošusios įvairiaspalviais drabužiais, gintaro karoliais, pintomis kasomis – beveik identiškai atkartoja lietuvių tautinį rūbą. Autorės ateities planuose – ir kitų regionų tautiniais kostiumais padabintos lėlės. Kitoje kolekcijoje – lėlės-gėlės, kurių kiekviena sukurta atkartojant skirtingų gėlių motyvus. Lėlės turi ir vardus – kolekcijoje yra Rožė, Mėta, Lina, Jurgina bei kitos gėlių vardais pasipuošusios „merginos“. Daug kantrybės ir laiko reikalauja detalių nunėrimas – yra lėlių, kurių sijonai nunerti iš beveik 400 lapelių. Juos reikėjo nunerti atskirai po vieną.

Asta kuria ne tik lėles. Naujausias jos kūrinys – rankų darbo knygelė, skirta vaikams mokytis pirštų pavadinimus. Knygelė vadinasi „Pirštų šeimynėlė“ ir yra sukurta pagal to paties pavadinimo gerai žinomą vaikišką dainelę, kurios animacinę versiją lietuvių kalba galima rasti ir youtube kanale. Nertus vąšeliu pirštukus galima nuimti nuo knygelės ir užsimauti sau ant piršto. Su tokia knygele galima rengti ir nedidelius vaidinimus, kurie vaikams suteikia itin daug džiaugsmo.

Paroda viešojoje bibliotekoje veiks iki liepos vidurio, todėl visus maloniai kviečiame joje apsilankyti ir susipažinti su kraštietės Astos Girnienės kūryba bei pasidžiaugti nuostabiu lėlių pasauliu.

Kristinos Darulienės nuotraukos.