Dalyvavome akcijoje „Lietuva skaito“

2020 05 12

Sigita Astikienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja

Minėdama Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Vlado Šlaito viešoji biblioteka jungėsi prie akcijos „Lietuva skaito!“.  Ši akcija – tai gegužės 7-ąją, Lietuvai minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, vykstantis visuomeninis renginys, kviečiantis dalintis „skaitymo virusu“ ir laužyti su skaitymu susijusius stereotipus.

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) inicijuojama skaitymo skatinimo akcija vyksta kasmet, nuo 2015-ųjų. Šią dieną rengėjai skatina lietuvius ir lietuviškai kalbančius pasaulio piliečius imti į rankas lietuvišką knygą ir skaityti kartu. „Lietuva skaito!“ akcija vyksta visur, kur tik galima rasti lietuvišką knygą ir skaitytoją; visi kviečiami skaityti, deklamuoti ar kitaip atlikti kūrinius kartu su rašytojais ir atlikėjais.

Nors šiemet negalime būti kartu su savo bendruomenės nariais, tačiau savo skaitytojams dovanojame eiles interneto platybėse. Poeziją skaito ir poetai, ir bibliotekininkai, ir skaitytojai. Šie metai ypatingi, nes minime kraštiečio išeivijos poeto Vlado Šlaito 100-ąsias gimimo metines. Vladas Šlaitas, didelę gyvenimo dalį praleidęs Didžiojoje Britanijoje, taip pat negalėjo būti su jam brangiais žmonėmis, tačiau ilgesį ir jausmus išreiškė savo kūryboje. Taigi, skaitydami poeziją, daugiau dėmesio skiriame būtent šiam poetui.

Prie Ukmergės piliakalnio eiles skaitė ukmergiškė poetė, literatūrinės Vlado Šlaito premijos laureatė, Leonora Jankeliūnienė. Ji aktyviai dalyvauja Ukmergės kultūriniame gyvenime, yra išleidusi ne vieną savo kūrybos rinktinę, o visai neseniai pasirodė Leonoros knygelė, skirta gimtinei – Pageležių kaimui. Renginio metu poetė skaitė savo kūrybos eilėraščius, Vlado Šlaito ir Salomėjos Nėries poeziją. Prie akcijos prisijungė ir viešosios bibliotekos Žemaitkiemio bei Valų bibliotekininkės, kurios taip pat pasirinko Vlado Šlaito, su nostalgija rašiusio apie Ukmergę ir Žemaitkiemio miestelį, eiles. Rašytojų klasikų kūrybą prisiminė Jasiuliškio bibliotekos skaitytoja, poetė Regina Nugarienė, eilėmis apie meilę gamtoje su klausytojais dalijosi jaunoji Laičių bibliotekos skaitytoja Karolina Laniauskaitė. Savo sodyboje ant Šventosios upės kranto Vinco Kudirkos ir Henriko Nagio eilėraščius skaitė Valdutė Kunigėlienė, dar vaikystėje išmoktas nežinomų autorių eiles – vyriausioji Šventupės bibliotekos skaitytoja – 99-metė Vandutė...

Džiaugiamės ir dėkojame visiems, kurie prisijungė prie šios gražios skaitymo akcijos ir dovanojo mums savo eiles. Sukurtus poezijos skaitymo įrašus galima rasti viešosios bibliotekos FB paskyroje.