Biblioteka ėmėsi gaminti apsaugos priemones Ukmergės medikams

2020 03 27

Vlado Šlaito viešoji biblioteka kartu su kitomis Lietuvos bibliotekomis įsiliejo į „Robotikos mokyklos“ iniciatyvą – 3D spausdintuvais spausdinti apsaugos priemones, reikalingas apsaugoti medikus ir kartu padėti gelbėti žmonių gyvybes savo savivaldybėse.

Prie šios iniciatyvos prisijungė daugiau kaip 40 šalies bibliotekų. Vlado Šlaito viešoji biblioteka pagal projektą „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje (VIPT)“, 2019 m. įrengė 3D ZORTRAX spausdintuvą, kuris iki šiol buvo naudojamas edukacijoms.

3D spausdinimas – tai procesas, kurio metu spausdinamas objektas sluoksnis po sluoksnio liejamas iš plastiko. Šis spausdinimo metodas leidžia išgauti įvairias formas, sunkiai pagaminamas kitokiais būdais.

Šia inovatyvia technologija rėmeliai spausdinami pagal iš anksto paruoštą modelį. Procesas reikalauja didelio kruopštumo ir yra lėtas, todėl vienų rėmelių spausdinimas trunka apie 4 valandas.

 Atspausdinti rėmeliai bus suporuoti su permatomais plastikiniais apsauginiais skydeliais, kurie dengs veidą, tad mažins galimą lašelių kontaktą su juo – bene lengviausiai pažeidžiama kūno dalimi. Kai kuriems, deja, tai gali būti vos ne vienintelė apsauginė priemonė nuo lašeliniu būdu plintančio viruso.

Bibliotekos supranta, kokios svarbios yra jų žinios ir 3D įranga,  todėl imsis darbų savo lėšomis ir medžiagomis, nelaukdamos kompensacijų, tačiau turėdamos viltį, kad, pasak šio sumanymo bendraminčio, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos dirbtuvių „Pats sau“ administratoriaus Donato Kubiliaus, reikia tikėtis, jog išauš ir geresni laikai. Veikti šiuo metu reikia itin operatyviai ir kaip įmanoma greičiau prispausdinti kuo daugiau rėmelių apsauginiams skydams, skirtų medikams.

Kad įsivaizduotumėte apimtį, reiktų paminėti, jog 50 rėmelių atspausdinti reikia apie 1 kg medžiagos, o pats spausdinimas gali užtrukti beveik savaitę. Šiuo metu ieškoma ir kitų apsauginių skydų gamybos būtų ir labai tikimasi, kad greitu laiku jie pakeis 3D spausdinimą, bet iki tol nėra laiko laukti, reikia veikti dabar pat!

Šią iniciatyvą taip pat parėmė „Retal Baltic“ ir „Laisvės TV“, todėl jau dabar užsakyta 12 tūkst. kv. m permatomų lakštų skydelių gamybai.

Karantinas parodė ne tik mūsų silpnybes, bet ir ukmergiškių vienybę ir pagalbą vieni kitiems. Labai džiaugiamės, kad paskelbus Facebook bibliotekos paskyroje apie šią iniciatyvą, rajono medikams skirtus rėmelius apsauginiams skydams 3D spausdintuvu nuo šiol spausdina ir reklamos projektavimo ir gamybos įmonė „Magency“, vėdinimo ir oro kondicionavimo įmonė „UAB Systemair“, o pačius apsauginius skydus iš plastiko pjausto Gravis.lt – graviravimo, markiravimo ir pjovimo lazeriu įmonė.

Tikimės, kad bendromis pastangomis galėsime greitai ir efektyviai pagaminti trūkstamus skydų kiekius!

Viešosios bibliotekos informacija.