SUŽINOKITE APIE SAVO KRAŠTĄ NEIŠĖJĘ IŠ NAMŲ

2020 03 24

Sigita Astikienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja

Šiandien, kai vis daugiau paslaugų keliasi į interneto platybes, yra puiki galimybė domėtis savo krašto istorija bei kultūra neiškėlus kojos iš namų. Nuotolinės paslaugos, teikiamos daugelio kultūros įstaigų, leidžia skaitančiai ir nuolat besimokančiai visuomenei susipažinti su Lietuvos istorija bei kultūra, peržiūrėti skaitmenines kolekcijas, turtingus kultūros įstaigų fondus. Nemažai medžiagos internete galima rasti ir apie Ukmergę bei jos rajoną.

Dar 2008 metais sukurta interneto svetainė „Vilnijos vartai“, kuri skirta Vilniaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Vilnija) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Vilniaus apskritį – dramatiškos istorijos, turtingos materialinės ir dvasinės kultūros, savitų tradicijų kraštą. Nors internete gausu įvairios informacijos apie vietinį kultūrinį paveldą, bet ji ne visada patikima, nes dažnai neparemta šaltiniais. Kraštotyros informacijos poreikis tikrai yra: žmonės domisi įvairių Vilnijos vietovių istorija, asmenų –  giminių ir šeimų –  kultūriniu palikimu, nuopelnais ir atminimo įamžinimu. Prieiga prie šios svetainės yra http://www.vilnijosvartai.lt/.

„Vilnijos vartuose“ yra sutelkta puiki informacijos bazė apie Ukmergės rajono vietoves (miestą, rajoną, kaimus ir miestelius), žymias mūsų krašto asmenybes (literatūrinės Vlado Šlaito premijos laureatus, miesto garbės piliečius, nusipelniusius savo darbais kraštiečius), taip pat pateiktas kraštotyros darbų, saugomų Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje ir jos kaimo padaliniuose, sąrašas, yra ir suskaitmenintų darbų bei leidinių.

Dar viena, visai neseniai startavusi svetainė„Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra“, kuri  yra elektroninė duomenų saugykla arba „korys“, į kurį savo „medų“ – prisiminimus, pasakojimus, vaizdinę medžiagą – gali atnešti kiekvienas, besirūpinantis savo tapatybės ugdymu, Vilniaus ir Alytaus apskričių kultūros paveldo išsaugojimu ir sklaida. Svetainė buvo inspiruota kraštotyros duomenų bazių „Vilnijos vartai“ ir „Dainavos kraštas“, kuriose taip pat buvo pateikiama bendruomenių kraštotyros informacija. Prieiga internetu prie šios svetainės yra https://bendruomeniukrastotyra.lt/. Šioje  svetainėje jau publikuota nemažai krašto žmonių istorijų, prisiminimų, yra sudėta ir Ukmergės krašto bibliotekininkų prisiminimai, nuotraukos.

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos svetainėje www.ukmergesvb.lt galima rasti ir parengtų virtualių parodų apie poetą Vladą Šlaitą, Ukmergės viešosios bibliotekos istoriją, mūsų krašto knygnešius, daraktorius, prezidentą Antaną Smetoną, žymius Ukmergės krašto žmones, jų atminimo įamžinimo vietas bei dar daugiau.

Neabejotinai daugybė suskaitmenintos puikios informacijos, nuotraukų, tekstų apie Ukmergę galima rasti ir skaitmeninto kultūros paveldo svetainėje www.epaveldas.lt, kurio paieškos langelyje įsivedus žodį „Ukmergė“ galima matyti atvirukų, nuotraukų ir kitų dokumentų, kurie saugomi Ukmergės kraštotyros, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės, Lietuvos dailės ir kituose Lietuvos muziejuose. Šiame portale galima rasti ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo suskaitmenintas XIX-XX amžiaus Ukmergės RKB gimimo, mirties bei santuokos metrikų knygas.

Taigi tradiciniams informacijos paieškos būdams bei metodams nenusileidžianti interneto erdvė kviečia visus naudotis kultūros lobiais internete, kurie leidžia ir skaityti bei peržiūrėti informaciją, ir patiems prisidėti prie jos kūrimo.