Kelionė į senelių namus

2020 01 31

Danguolė Gabinaitienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Želvos kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Sausio 27 d. minima 100 metų sukaktis, kai gimė Eugenija Šimkūnaitė. Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė 2020 metus habilituotos biologijos mokslų daktarės, vaistininkės, žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės metais.

Tą dieną kartu su Ukmergės kultūros centro Želvos skyriaus renginių organizatore Giedre Bukauskaite krovėme į krepšius įvairias knygas, rašytojos Eugenijos Šimkūnaitės ir Tėvo Stanislovo fotografijų parodą ir vykome į Želvos parapijos katalikiškus namus. Juk šie du įžymus žmonės buvo abu gydytojai. Tik vienas iš jų gydė sielą, o kitas kūną.

Renginių salėje mūsų laukė senelių namų globotiniai. Kas negalėjo, bet norėjo ateiti, buvo atgabenti su ratukais, kiti atėjo patys su vaikštynėmis. Išvydę gerai pažįstamą Tėvo Stanislovo veidą, seneliai  mielai šypsojosi. Prisiminėme jo biografiją, aptarėme kiekvieną portretą. Kalbėjome apie tai, kad jis buvo gilios maldos žmogus, kuris mylėjo žmonės, rasdavo laiko priimti kiekvieną pas jį atėjusį. Jis suprato žmogaus vidinį pasaulį, jo dvasinį gyvenimą. Seneliams skaitėme ištraukas iš Vitos Morkūnienės knygos „Tėvo Stanislovo Paberžė. Giesmė Esimui“ ir Valentinos Šereikienės knygos „Paskutinis pamokslas“.

Seneliai klausėsi labai įdėmiai, po to patys pasakojo apie susitikimą su kunigu Algirdu Mykolu Dobrovolskiu, kuris paliko jų širdyje šiltus prisiminimus.

Renginio metu buvo pristatyta ir spaudinių paroda, skirta Eugenijos Šimkūnaitės 100-mečiui. Prisiminėme jos biografiją, paminėjome kūrinius, kuriuos teko seneliams skaityti, receptus, kuriuos jiems teko naudoti. Juk sklinda gandai, kad Eugenija Šimkūnaitė turėjo žalčio žymę, tai rodo, kad ji buvo apdovanota gydymo galia ir buvo augalų pažinimo žiniuonė. Ji yra parašiusi daugiau kaip septynis šimtus straipsnių. Rėmėsi  žolininkystės tyrinėjimais, etnografijos ir astrologijos žiniomis.

...Vėliau  skaitėme ištraukas iš jos kūrinių: „ Sveiko gyvenimo paslaptys“, „Gyvenimo receptai“. O seneliai dar ilgai diskutavo tarpusavyje. Ir mums davė daug patarimų, kokiomis žolelėmis reikia gydytis ir kur galima Želvos apylinkėse jų prisirinkti.

Giedrės Bukauskaitės ir autorės nuotraukos.