„Lietuvai reikia vilties atsikelti...“

2012 11 07

Vlado Šlaito literatūrinė premija, kasmet skiriama ne vien savo krašto rašytojams, įteikta jau keturiolikai laureatų. Šiemet apdovanotas rašytojas Algimantas Zurba – premija įvertintas jo romanas „Krisius“.

Vaidotė ŠANTARIENĖ 

Ši literatūrinė premija skiriama už poezijos, prozos, publicistikos, literatūros kritikos, kitus kūrinius, išreiškiančius meilę savam kraštui, tėviškei. Premijos konkurso laureatu šiais metais tapo Lietuvos rašytojų sąjungos pasiūlytas nuo Biržų krašto kilęs A. Zurba.

Anot paties autoriaus, minėtame romane jis pavaizdavęs savo sodžiaus žmones. Kūrinio veikėjų gyvenimai blaškomi karo, pokario negandų, tačiau nepalaužiamą lietuvio dvasią įkvepia meilė savo žemei ir gimtiesiems namams.    

„Šitą romaną parašiau per prievartą. Buvo tiesiog šiurpus mano kraštiečių reikalavimas: kada parašysi apie čia pat vaikščiojančius žmones“, – juokaudamas kalbėjo rašytojas penktadienį viešojoje bibliotekoje surengtame šventiniame vakare. Pasakodamas apie savo kūrybą, „Krisiuje“ sako norėjęs atskleisti lietuvio stiprybės sampratą – kaimo lietuvio, kuris šiame sujauktame gyvenime būdavo priverstas nuolat gintis.

Ištisų kartų pamėgti 70-metį šiemet atšventusio A. Zurbos romanai – „Šimtadienis“, „Integralas“. Jo – ir pasakiškoji „Raganaitė Džilda“. „Jaunimo temą man padovanojo darbas mokykloj, besipešant su vyrukais. Su mergaitėm neteko“, – šypsojosi svečias, prisiminęs mokytojavimo metus, darbą su jaunimu.

Kartu su juo į premijos įteikimo šventę atvyko Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja Birutė Jonuškaitė. Rašytojus ji dalija į du tipus: vieniems į sąmonę, širdį stipriai įaugę gimtieji kraštai, namai, kiti stengiasi pabėgti, tapti europiečiais. „Algimantas iš savo gimtojo Žvoguičių kaimo nebuvo išėjęs“, – apie tėviškės reikšmę rašytojo kūryboje kalbėjo ji.

A. Zurbą vadino ateities rašytoju, kurio literatūrą atsivertę, ir po ilgo laiko žinosime, kaip lietuviai gyveno tarpukariu, per karą ir dabar. „Ne faktai, skaičiai, chronologiniai įvykiai, o šimtmečio žmogus ten stovės ir parodys, ką jaučiam, išgyvenam, mylim“, – sakė viešnia.
 
Premijos laureatą sveikino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Kanapeckienė, Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotojas Julius Zareckas, literatai. Skambėjo romano „Krisius“ ištraukos, koncertavo Meno mokyklos auklėtiniai.    

„Vlado Šlaito eilės, nors persmelktos vienatve, slepia viltį. Taip ir Lietuvai reikia vilties atsikelti, atsigauti, susigalvoti kažkokį idealą, kuris padėtų to siekti, o ne emigruoti, išsipjauti...“ – samprotavo rašytojas, visiems renginio dalyviams palinkėjęs gražaus ėjimo savąja žeme.

Melanijos Širvienės nuotraukos.