Baltijos kelias įkvėpė ir poezijos kūrėjus

2019 08 26

Sigita Astikienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja

Baltijos kelias – vienas svarbiausių Lietuvos istorijos momentų, kada parodėme pasauliui, kokie esame vieningi ir nusiteikę atgauti nepriklausomybę. Šiandien, po trisdešimties metų, vėl susibūrėme draugėn, kad prisimintume, paminėtume bei pasidžiaugtume Tautos pabudimo ir vienybės jubiliejumi.

Baltijos kelio emocijų įkvėpti Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje rinkosi poetai, atlikėjai bei kūrybai neabejingi žmonės. Bibliotekoje susirinkę mūsų krašto poetai ne kartą yra tapę įvairių konkursų, literatūrinių premijų laureatais, savo kūrybą publikavę įvairiuose leidiniuose, dėl to daugeliui gerai pažįstami ir jie patys, ir jų kūryba. Jie skaitė savo ir kitų kūrėjų eiles, posmus, skirtus Baltijos kelio progai, dalijosi prisiminimais.

Ukmergės literatų draugijos pirmininkė Rita Gelūnienė pasveikino visus susirinkusius, ir kaip pati sakė, nors nekurianti proginių eilėraščių, tačiau visa jos kūryba eina iš kasdienių minčių ir jausmų. Literatė paskaitė gana anksti Anapilin išėjusios poetės Zitos Bataitienės eiles ir keletą savo kūrybos posmų. Tarp susirinkusiųjų buvo du Veprių krašto literatai – Leonora Jankeliūnienė bei Vincas Lukša. L. Jankeliūnienė prisiminė, kaip prieš trisdešimt metų stovėjo Baltijos kelyje ir kiek emocijų tuomet tai sukėlė, pasidalino prisiminimais apie savo šeimą bei vaikystę, deklamavo savo kūrybos eiles.

Apie svarbų visai šaliai Atgimimo laikotarpį kalbėjo ir poetė Zuzana Stundžėnienė, kurios naujausioje knygoje „Atodangos“ yra tekstų, skirtų būtent Baltijos kelio temai. Autorė priminė visiems mūsų nepriklausomybės svarbą, kvietė visus būti vieningais, dalyvauti minėjimuose ir kituose kultūriniuose renginiuose.

Dar viena renginio viešnia Nijolė Stunskaitė, išleidusi savo poezijos knygelę „Moteris, kurią myli strazdai“, eiles skaitė iš jos kurtomis iliustracijomis puoštos Gedimino Staugaičio knygos „Padūkęs kaip vėjas“. Savo posmų dovanojo ir Stasė Čirbienė – šventupiškė, aktyvi visuomenininkė, ne vienos poezijos knygelės autorė, pagal kurios eiles atliekami ir muzikiniai kūriniai. Autorė, ruošdamasi Baltijos kelio jubiliejaus minėjimui, per vieną naktį parašė eiles, kurias ir pristatė visiems susirinkusiems.

Renginyje skambėjo III Antakalnio kaimo moterų vokalinio ansamblio „Retro“, vadovaujamo Mariaus Mikučionio, atliekami muzikiniai kūriniai. Pasiklausę eilių ir dainų, dauguma nesiskirstė namo, o išskubėjo pakartoti Baltijos kelio, susikibus už rankų prisiminti to, už ką kovojome prieš trisdešimt metų.

Autorės nuotraukos.