Susitikimas su rašytoja, dailininke Kotryna Zyle

2020 01 10

Sausio 9 d. Ukmergėje, Meno mokyklos Dailės skyriuje, lankėsi rašytoja, dailininkė, grafikos dizainerė Kotryna Zylė. Viešnia pristatė savo knygą „Sukeistas“, kuri įtraukta į Metų knygos 2019 pretendentų sąrašą. 

Tai jau trečioji rašytojos viešnagė Ukmergėje. 2014 m. Meno mokykloje buvo pristatyta debiutinė autorės knyga „Milžinas mažylis“, 2016 m. – enciklopedija vaikams apie lietuviškas mitines būtybes „Didžioji būtybių knyga“.

Naujausia rašytojos knyga – tai mistinis romanas jaunimui, kurio centre – du šešiolikmečiai Dailės mokyklos mokiniai Gabija ir Gedas. Abu jie – labai skirtingi ir abiem vienu metu ima dėtis keisti dalykai. Beužgimstantys jausmai netikėtai lemia dviejų pasaulių – realaus ir anapusinio – susidūrimą. Kūrinyje šių dienų Vilniuje veikia laumės, vėlės, Giltinė ir kitos būtybės, – mitologinis pasaulis čia tampa toks pats realus, kaip ir įprasta tikrovė. Knyga parašyta nenormine lietuvių kalba, kuri būdinga šiuolaikiniams  paaugliams. Pasak Kotrynos Zylės, vienas iš jos tikslų – nupūsti dulkes nuo lietuviškos mitologijos ir parodyti, kad jos vieta – ne tik tautosakininkų surinktuose raštuose, bet ir šiuolaikinėje jaunimo literatūroje. Knygą išleido leidykla „Aukso žuvys“.

Susitikimo metu dalyviai susipažino su knygos kūrimo virtuve ir ypatybėmis, knygos kūrimo etapais ir niuansais. Autorė papasakojo, kaip ji pasirinko šią temą ir kaip ieškojo būdų patraukliai ir įdomiai aprašyti lietuvių mitines būtybes, analizavo mitologijos pritaikymo pavyzdžius pasaulyje: „Gucci“ mados namų kolekcija su mitinėmis būtybėmis, Rio de Žaneiro ir Venecijos karnavalo paralelė su lietuviškomis Užgavėnėmis. Aptarė informacijos rinkimo būdus – nuo knygų apie mitologiją skaitymo iki gyvų konsultacijų su kitų profesijų atstovais: reanimatologu-anesteziologu (apie komoje esančius žmones), klimatologu (stichinės pūgos aplinkybės), psichologu ir pan. Supažindino su iliustracijomis, piešinių technikos pasirinkimu, jų kūrimu bei vizualumo svarba knygai. Susitikimo metu dalyviai galėjo užduoti klausimus telefonu, naudodamiesi internetine programėle. Kotryna Zylė atsakė į susirinkusiųjų klausimus, pasirašė autografus. Pasidalino žinia, kad jau pasirodė knygos vertimas į latvių kalbą.

Už šį susitikimą viešoji biblioteka dėkoja Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijai ir Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Vaikų literatūros skyriaus informacija. Parengta pagal knygukurejai.lt

Jolantos Žvirblytės nuotraukos.