„Knygos padeda neskubėti, knygos moko pastebėti, knygos kviečia...“

2019 04 04

Antradienį – balandžio 2-ąją, iškart po Melagių dienos, viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje nei maži, nei dideli lankytojai negalėjo rasti nė vienos bibliotekininkės. Sklinda gandai, kad visos trumpam iškeliavo į Kirvirsavero salą. Bet mažieji skaitytojai neliko be knygų ir dėmesio. Tądien bibliotekoje šeimininkavo dvi bičiulės – mažojo Rudnosiuko mama Rudnosienė ir Lapė Laimė.

Iš pat ryto į Vaikų literatūros skyrių atskubėjo bibliotekos kaimynai, geriausi bičiuliai ir šaunūs skaitytojai iš lopšelio-darželio „Žiogelis“. Atskubėjo paminėti dieną, kuri švenčiama balandžio 2-ąją visur, kur yra nors vienas rašytojas, iliustruotojas ir, žinoma, vaikas. Ši diena – tai Tarptautinė vaikų knygos diena. Ir dar - didžiojo pasakininko H K. Anderseno gimtadienis.

Rūpestingoji Rudnosiuko mama ir išmintingoji Lapė parengė vaikams kūrybingą programą. Pirmiausia Rudnosienė perskaitė kreipimąsi į skaitytojus, kurį kartu su plakatu šiais metais sukūrė garsiausias mūsų šalies iliustruotojas ir rašytojas Kęstutis Kasparavičius. O, kiek tuose žodžiuose išminties! Lapė, neseniai atradusi savyje kompiuterinius gebėjimus, parengė mažiesiems virtualią viktoriną-dėlionę. Jūs tik pamanykit, iš mažos dalelytės, fragmento: šukuosenos, rankinės, kojinės, skrybėlės, spalvų ar šypsenos reikėjo atpažinti net dvidešimt knygos personažų. Bet ne veltui „Paukštelių“ grupės vaikus ir auklėtojas Almutę bei Laimutę Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkės vadina labiausiai apsiskaičiusiais bibliotekos lankytojais. Neliko nė vieno personažo, kurio vaikai būtų nepažinę. Net kažkokiu paslaptingu būdų į žaidimą pakliuvęs Ukmergės miesto simbolis – šunelis Keksas (tiksliau jo uodegytė) buvo iškart vaikų atpažintas. Taip sėkmingai įveikus visas užduotis, buvo nutarta pasimankštinti. Pagal Rudnosienės ir Lapės programą mankštą pravesti turėjo viešnia iš užsienio – Mamulė Mū. Bet išvakarėse, keldama inkilą į ūkininko medį, susilaužė uodegą. Tačiau  būdama labai atsakinga, el. paštu atsiuntė detalų instruktažą (ir dar pažadėjo – kai tik uodega atgaus formą, tikrai atvyks į svečius, aišku, su Varna). Taip, kad Lapei puikiausiai pavyko išspręsti šią problemą – buvo išjudintos visos kūno dalys – ausys, nosys, rankos, kojos ir uodegos.

Bet čia dar ne viskas, ką tądien vaikai veikė. Tikrai neatspėsit, ko buvo pilnos Lapės kišenės ir Rudnosienės rankinė. Nebandykit. Pasakau - „Mažų eilėraščių mažiems“, mįslių, užduočių ir klausimų. Koks tikrasis Kakės Makės vardas? Ką pasodinti į Petsono daržą ketino Findusas? Kas gyvena juodame name, kur viskas juoda – lova juoda, kilimai juodi, kėdės juodos, netgi vonia juoda? Kiek metai turi mėnesių, o savaitė dienų? Gyvūnas su vienu ragu? Baltos lankos, juodos avys, kas jas gano? Klausimai, eilės, užduotys būtų ir nesibaigę, bet vaikų dar laukė kūrybinės dirbtuvėlės. Lapė mokė, kaip pagaminti šiai dienai skirtą atviruką (be abejo, idėją suradusi interneto platybėse) ir pakvietė vaikus juo pasveikinti mylimiausius draugus, kuriuos sutiko knygose.

Tarptautinės vaikų knygos dienos proga, tikrai žinau, sveikinimą gaus Muminukas, Kakė Makė, Mamulė Mū, Elmeris, Findusas, Žaibas Makvinas, Ana ir Elza, Mikė Pūkuotukas, triušis Petriukas... O dvi bičiulės Rudnosienė ir Lapė nepaprastai pradžiugo, kai atvirukus gavo čia pat, bibliotekoje, ir ne po vieną...

Viską stebėjo, fotografavo ir savo PC surašė pelytė Patricija.