Gimtadienis, kurį švenčia viso pasaulio vaikai

2018 04 10

Violeta Markauskienė
Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Balandžio 2-oji – pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno gimimo diena, kuri visame pasaulyje minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Lietuvoje ši šventė pradėta rengti nuo 1993 metų. Jos metu apdovanojami labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai. Šį renginį organizuoja Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius bei Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas.

Šių metų šventė vyko balandžio 7 dieną Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Čia iškilmingai įteiktos Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus premijos už geriausias bei reikšmingiausias metų vaikų ir paauglių knygas. Už geriausias knygas ekspertai apdovanojimus skyrė dešimtyje kategorijų. Prano Mašioto premija paskirta Jurgai Vilei ir Linai Itagaki už Geriausią metų vaikų ir paauglių knygą „Sibiro haiku“ (leidykla „Aukso žuvys“). Premija už geriausią negrožinę knygą skirta Selemonui Paltanavičiui už knygą „Gamtos metų ratas“ (leidykla „Nieko rimto“). Vinco Aurylos premija – už kūrybišką ir inovatyvų vaikų skaitymo skatinimą skiriama literatūros pažinimo programai „Vaikų žemė“ (vadovas Justinas Vancevičius). Aldonos Liobytės premija – Daivai Čepauskaitei už reikšmingiausią metų debiutą – knygą „Baisiai gražūs eilėraščiai“ (išleido „Žalias kalnas“). Eugenijos Stravinskienės premija – Ingai Tuliševskaitei už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams – Kimberly Brubaker Bradley „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“ (leidykla „Nieko rimto“). Adomo Druktenio premija – Viltarei Urbaitei už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams – Emmi Itäranta „Vandens skonis“ (leidykla „Nieko rimto“). Premija už meniškiausias dvispalves iliustracijas – Kristinai Norvilaitei, iliustravusiai Gérardo Bessière knygą „Plunksna“ (išleido „Krantų“ redakcija). Domicėlės Tarabildienės premija – Linai Itagaki už iliustruotą gražiausią metų knygą – „Sibiro haiku“ (leidykla „Aukso žuvys“). Premija už knygą mažiausiems skaitytojams – Mariui Marcinkevičiui ir Aušrai Kiudulaitei, sukūrusiems paveikslėlių knygą „Draugystė ant straublio galo“ (leidykla „Tikra knyga“). Antroji premija – Justinui Žilinskui už Geriausią knygą paaugliams „Kaukas Gugis ir kerų karas“ (leidykla „Aukso žuvys“). Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premija už kūrybą vaikams skirta rašytojai ir mokytojai Ilonai Ežerinytei, o už vaikų literatūros sklaidą – Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos bibliotekai.

Gausiame svečių bei dalyvių būryje buvo ir ukmergiškiai – Dukstynos pagrindinės mokyklos trečiokai su mokytoja Vilma Rabazauskiene ir bibliotekininke Violeta Markauskiene. Į šį renginį juos pakvietė geros bičiulės – Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius narės, Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkės Jolanta Žvirblytė ir Rita Chmieliauskienė. 

Po premijų įteikimo, specialiai Tarptautinės vaikų knygos dienos proga, buvo parodytas Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis – alegorinė Nobelio premijos laureato Maurice Maeterlinck pasaka apie drąsą matyti tai, kas nematoma „Žydroji paukštė“ (režisierius Vaidotas Martinaitis).

Ritos Chmieliauskienės nuotraukos.